Niestety nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania w dziedzinie ogumienia pojazdów, które sprawdzałoby się zarówno w skrajnie niskich, jak i skrajnie wysokich temperaturach. Dlatego wraz ze zmianą sezonu należy przygotować się na zmianę opon z letnich na zimowe lub na odwrót. Dlaczego jest to właściwie tak ważne i na czym konkretnie polegają różnice? Zapraszamy do lektury, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.
Czym wyróżnia się opona letnia?
Ogumienie można rozpoznać już po jego wyglądzie – wystarczy dokładnie przyjrzeć się szczegółom. Tak więc opona letnia posiada niewielkie nacięcia oraz solidne, sporych rozmiarów żebra. Do tego dochodzi mała głębokość bieżnika. Wydają się więc gładsze w stosunku do opon zimowych.
Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim to, że ogumienie przeznaczone na ciepłe dni zapewnia większą stabilność pojazdu. Na dodatek redukuje szumy wynikające z jazdy, a także zmniejsza zużycie paliwa. Dzięki dobrej przyczepności zwiększa panowanie nad samochodem przy wchodzeniu w zakręty oraz przy hamowaniu.
Różnice nie kończą się na zewnętrznej konstrukcji – równie ważne są parametry. Nowe opony 205 55 16 i inne modele letnie powstają z mieszanki, która zapewnia wysoki komfort prowadzenia pojazdu nawet przy niekorzystnych warunkach pogodowych. A to przekłada się na bezpieczeństwo jazdy. Niestety ta sama mieszanka twardnieje przy temperaturach poniżej 7ºC – to z kolei skutkuje zmniejszeniem przyczepności oraz pękaniem gumy.
Jak wyglądają opony zimowe 205 55 R16?
Podobnie jak w przypadku letnich opon, zimowe również da się zidentyfikować na pierwszy rzut oka. Mają głęboki wzór bieżnika i wyraźne krawędzie. Poza tym pokryte są lamelami, czyli siecią wąskich szczelin. W ten sposób opony zimowe 205 55 R16 zapobiegają poślizgom na oblodzonej lub zaśnieżonej nawierzchni.
Pod względem parametrów także można znaleźć poważne różnice. Mieszanka użyta do stworzenia zimowego ogumienia jest bardzo elastyczna oraz miękka. Dzięki temu zapewnia dobrą przyczepność w niskich temperaturach, spadających poniżej 7ºC. Niestety powyżej tej granicy cieplnej mieszanka staje się coraz bardziej miękka, a to powoduje ich szybkie zużywanie się oraz utratę pełnej kontroli nad autem.
Czy można jeździć oponami zimowymi latem?
Z wymienionych wyżej powodów nie zaleca się jeżdżenia zimą na oponach letnich lub na odwrót. To nie tylko kwestia bezpieczeństwa, ale też kosztów eksploatacyjnych. Zimowe ogumienie bardzo łatwo ulega uszkodzeniom w temperaturach pojawiających się latem. Poza tym liczy się komfort jazdy, a zimowe opony latem generują znacznie większy hałas, co odczują nie tylko postronne osoby, ale również kierowca.
Jak więc widać, różnice w budowie opon zimowych oraz letnich są bardzo znaczące. Dlatego właśnie nie można traktować ich jako całorocznych. Nowe opony 205 55 16 i pozostałe modele można znaleźć w naszej ofercie. Serdecznie zachęcamy do przyjrzenia się asortymentowi – z pewnością spełni wymagania niezależnie od tego, jakiego rodzaju ogumienie jest aktualnie potrzebne.